Otel Yönetimi

Otel Programı

DİA HoReCa programı ile geliştirilmiş olan otel programı, işletmelerinizi hızlı ve kolay bir şekilde farklı modüller üzerinden yönetmenize olanak tanıyor. İster tek ister birden fazla otelinizi DİA’nın otel yönetim sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Otel Yönetimi ile Ön Büro Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Acenta ve Kontrat Yönetimi, Doluluk-Kontenjan-Satış Analizleri, Gelir-Gider Analizleri, HouseKeping-Oda Yönetimi, Anket, Restoran POS, Santral, Stok-Depo Programı, Finans Yönetimi, Muhasebe Entegrasyon, İnsan Kaynakları gibi tüm istekleriniz online sistem üzerinden hızlı bir şekilde karşılanır.

Otel Programı

Genel Özellikleri – Avantajları

 • Rezervasyon ve kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Müşteri ödemelerini, çıkış ve rezervasyon durumlarını kontrol edebilirsiniz.
 • Acentalarınızı tek bir sistemden yönetebilirsiniz.
 • Satış analizlerinizi yaparak doluluk ve kontenjanlarınızı takip edebilirsiniz.
 • Gelirlerinizi ve giderlerinizi tek modül üzerinden analiz edebilirsiniz.
 • Muhasebe entegrasyonu ile günlük, aylık ve yıllık verilerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • İşe alış ve işten çıkarma süreçlerini, çalışanların bilgilerini ve performanslarını sistemde depolayabilirsiniz.

 Videolar


Modüller

Ote – Ön Büro Yönetimi

 

Rezervasyon, Bekleme, Grup Rezervasyon, İptal Listeleri

Konaklayan, Ayrılan, No Show Listeleri

Gelişmiş Önbüro Yönetim Paneliyle tek ekrandan cin, cout, fatura kesme, tahsilatlar, ödemeler, hesap kapatmalar yapabilme

Cin, cout, iptale gönderme, fatura kesme gibi işlemleri toplu bir şekilde yapabilme

Rezervasyon eklerken benzer bir rezervasyon daha önce girilmişse kullanıcıyı uyarma

 

Ote – Doluluk – Kontenjan – Satış Analizleri

 

Günlük, Haftalık, Aylık olarak tek ekrandan doluluk grafiği alabilirsiniz.

Grafiği alırken tarih aralığı, oda tipi, pansiyon, uyruk, acente, pazar, kaynak, vip, grup, kontenjan, pax, rezervasyon tarihi gibi filtreler verebilirsiniz. Filtrelerde toplu seçim yapılabilmektedir.

Oda tipine göre grafik alırken hesaplamalara verilen oda tipindeki oda sayısına göre yapılır. Örneğin standart 100 odanız varsa grafik üst değeri 100 olacaktır ve istatistikler bu 100 odaya göre hesaplanacaktır.

Günlük grafikte dolu oda sayısı yanında boş oda sayısı da gösterilmektedir. Grafik üst limiti aşılmışsa (oda sayısından fazla satış) aşan kısım kırmızı renkte belirgin olarak gösterilmektedir.

 

Ote – Gelir Gider Analizleri

 

Sınırsız sayıda departman tanımı yapılabilmektedir.

Her departman için kdv oranı, ekstra için kesilen faturalarda kullanılacak hizmet kodu seçilebilmektedir.

Gün sonunda otomatik olarak oda, pansiyon ücretleri ve diğer departman işlemleri folyolara işlenmektedir.

Günlük gelir gider raporu alınabilmektedir. Raporda bu ay bugüne kadar, bu yıl bu güne kadarki departman gelir ve iadeleri gösterilmektedir. Ayrıca o günkü kasa durumu da raporda gösterilmektedir.

Günlük yapılan folyo hareketleri alınabilmektedir. İstenirse yalnızca belirtilen departmanlar için rapor hazırlanabilmektedir.

 

Ote – House Keeping – Oda Yönetimi

 

House Keeper Oda Yönetim panelinde her türlü hk işlemleri yapılmaktadır. Tüm odalar listelenir ve toplu seçim yapılarak oda durumları temiz, kirli, kontrole hazır, arızalı, kullanım dışı, kullanıma açık yapılabilmektedir.

HK listesinde konaklayan misafire ait bilgiler, geliş, ayrılış, geceleme, kişi, çocuk, bebek, uyruk bilgilerine ulaşılabilir. Sonraki geliş tarihi, son hk işlem tarih ve saati gibi bilgilere ulaşılabilir.

Yapılan her HK işlemi kayıt altına alınır. Bir odanın hangi tarih ve saatte kim tarafından kirli duruma set edildi, ne zaman temizlendi, oda sene boyunca kaç defa arızalı duruma getirildi gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.

Odaya sınırsız sayıda not eklenebilmektedir. Ayrıca bu listeden resepsiyona da not gönderilebilmektedir.

 

Ote – Anket

 

İstenilen sayıda anket tanımı yapılabilmektedir.

Ankette istenilen sayıda soru tanımlanabilmektedir.

Gruplar ve cevaplara ait puanlama belirtilebilmektedir.

Misafir bilgilerini girmeden de anket kaydedilebilmektedir.

Ankete misafir notu eklenebilmektedir.

Anket analizi ile yapılan anketlere ait detaylı analiz değerlerine ulaşılabilmektedir.

 

Ote – Restoran Yönetimi

 

Salon – Masa Yönetimi: Sınırsız sayıda salon ve her salon için istenilen sayıda masa açılabilmektedir. Salonlara ve masalara özel isimler verilebilir. Salonlara kullanıcı bazlı yetkiler tanımlanarak kullanıcıların yalnız yetkili oldukları salonlarda işlem yapabilmesi sağlanır. Salondan yapılan satışların yiyecek, içecek ve muhtelif olarak ayrı depolardan düşmesi sağlanabilir.

Self Servis: Self servis olarak ürün satışı yapabilirsiniz. Yalnız self servis satış yapabildiğiniz gibi aynı anda hem masa yönetimi hem de self servis satışı yapabilirsiniz. Menüden hızlı bir şekilde ürünleri seçip tahsilat ya da hızlı tahsilat yapabilirsiniz. Self servis hesap fişinde ödeme şeklini görebilirsiniz.

Paket Servis: Caller id uyumlu paket servis ekranımızla hızlı bir şekilde sipariş alarak gerekli görevlendirmeleri yapabilirsiniz. Rehber üzerinden müşteri takibi yapabilirsiniz. Sipariş alırken özel notlar girebilirsiniz. Kurye takibi yapabilirsiniz.

Ote – Finans Yönetimi

 

Cari fişlerden: Nakit tahsilat, nakit ödeme, borç dekontu, alacak dekontu, virman fişi, özel fiş, açılış fişi, kredi kartı fişi, şirket kredi kartı fişi, kur farkı fişi girilebilir.

Kasadan: Alım/satış faturaları kesilebilir. Cari tahsilat ve ödemeler alınabilir.

Bankadan: Gelen, gönderilen havaleler girilebilir.

Çek-Senet Modülünden: çek – senet alınabilir veya verilebilir. Çek durumlarının takibi yapılabilir.

Ödeme planı ve banka ödeme planları tanımlanabilir. Fatura alırken veya keserken ödeme planı seçilebilir. Vade ödeme planına göre oluşturulur.

 

Ote – Muhasebe – Entegrasyon

 

Muhasebe Hesap Planı

Masraf Merkezleri: Hesap Planını Masraf Merkezlerine göre alabilme

Hesaplar arası hareket aktarımı

Mali Tablolar: Mizan değerlerinin çeşitli formüllerden geçirilerek yansıtılması (Mart Ayı Bilançosu, Ayrıntılı Bilanço, Özet Bilanço gibi)

Bilanço, Gelir Tablosu, Kar-Zarar Tablosu, Satışların Maliyeti Tablosu, Fon Akış Tablosu, Nakit Akış Tablosu, Kar Dağıtım Tablosu.

KDV 1 (1015A), KDV 2 (1015B), Muhtasar, Geçici Vergi, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Form BA, Form BS

E-Beyanname

 

Ote – İnsan Kaynakları

 

Personel Kartları

Personel Giriş – Çıkış Takibi

Toplu İşçi Çıkarma, Maaş Değiştirme

Toplu Puantaj Hazırlama, Ay Ay Puantaj Hazırlama

Mesai, Ek Kazanç, Kesinti ve Eksik Gün Takibi

Asgari Geçim İndirimi

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi, Vizite Kağıdı, Eksik Gün Bildirimi, SSK İşyeri Bildirgesi, Sigorta Kolu Tercih Bildirimi, Sosyal Güvenlik

Destekleme Primi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi, Bölge Çalışma İşyeri Bildirgesi, İşçi Çıkış Bildirimi (Ek-2), İşçi Bildirim Listgesi (Ek-1),

 

Ote – Diğer

 

Otel Internet Paylaşımı: Otelde konaklayan müşterilerinize kablosuz ağınızın paylaşılmasını sağlıyor olabilirsiniz. 5651 Sayılı kanun gereğince internet bağlantınızı açtığınız müşterilerinizin bilgilerini kayıt altında tutmak ve herhangi bir kanun dışı kullanım durumunda gerekli mercilere iletmeniz gerekmektedir.

Sadece otelinizde konaklayan müşterilere internet şifrenizin otomatik olarak sağlanması için Internet Paylaşım cihazları ile entegrasyon geliştirilmiştir. Örneğin, http://www.netyum.com.tr/ adresinden tedarik edeceğiniz cihaz DİA Otel Yönetim Sistemi ile entegre olarak odalarda konaklayan müşterilerinizin TC Kimlik No veya Pasaport No gibi bilgilerini almaktadır. Herhangi bir müşteriniz kablosuz ağınıza paylaşmak istediğinde oda numarası ve kimlik numarası bilgileri sorularak, eğer bu bilgiler doğru ise kablosuz internet erişimi otomatik olarak sağlanmakta ve kayıt altında tutulmaktadır.

Kapı Sistem Entegrasyonu: Makfa Otel Kapı Yönetim Sistemleri ile yapılan DİA Otel Yönetim Sistemi entegrasyonu ile konaklayan misafirlerinize vereceğiniz kapı kartlarını direkt olarak DİA üstünden programlayabilirsiniz.

 


Neden Otel Yönetimi Kullanmalısınız?

İşletmecilerin yükünü azaltacak teknolojik çözümlerden bir diğeri otel yönetimi. Verilerin arasında kaybolmayacağınız, her yerden bağlanabileceğiniz, görev ataması ve yetkilendirme yapabileceğiniz, işletmenizi kontrol altında tutacağınız bir sisteme ihtiyacınız varsa otel yazılımı çözümünden yararlanın. Ayrıca:

 • Ön büro yönetim işlemlerinizi anında gerçekleştirmek,
 • Sorunsuz müşteri ilişkileri sağlamak,
 • Kasa ve fatura işlemlerinizi tek sistem üzerinden kontrol etmek,
 • Çalışılan acente verilerini kontrol etmek,
 • Otelinizin doluluk oranını ve kontenjanını takip etmek,
 • Gelir gider analiz raporlarınıza tek tıkla sahip olmak,
 • Stoklarınızı ve depolarınızı siparişe göre ayarlamak,
 • Muhasebe süreçlerinizi planlarınıza göre entegre etmek istiyorsanız DİA kullanmalısınız!

Otellerinizin Her Birimini Aynı Anda Çalıştırın!

Tek bir yazılım üzerinden tüm otellerinizi yönetebilir, raporlarını konsolide olarak alabilirsiniz. İstenilen sayıda acente, online acente, firma, grup, münferit türündeki acenteleri tanımlayabilirsiniz. Oda fiyatlarını ve harcamaları takip ederken ayrıntılı ve özet faturalarınızı hazırlayabilirsiniz. Sınırsız sayıda oda özelliği tanımlayabilirsiniz. Kasa ve shift değişimi kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

DİA İle Teknolojiye Entegre Yönetim Sistemi!

DİA Restoran Programı